Zachęcamy do kontaktu!
W dzisiejszym artykule wyjaśniamy dlaczego warto przyłożyć się do sprawdzenia mieszkania podczas odbioru technicznego oraz w kilku prostych krokach wyjaśniamy, jak przejść przez ten etap. Zapraszamy do lektury.
Często kupno mieszkania od dewelopera trwa latami. Nabywanie nieruchomości z rynku pierwotnego charakteryzuje się długim oczekiwaniem, ponieważ często pierwsze czynności z tym związane mają miejsce jeszcze na etapie tzw. dziury w ziemi.
Jak już wspomnieliśmy, proces kupna mieszkania od dewelopera często może trwać miesiącami a nawet latami. Wiąże się to z faktem, iż poza długotrwałą budową należy jeszcze przejść przy tym wiele etapów i formalności, m.in.:
Ponieważ jednak cały ten proces dla większości z nas jest potężną inwestycją, warto zadbać o wszystkie szczegóły – począwszy od dokładnej analizy umowy deweloperskiej i negocjacji jej zapisów po szczegółowy odbiór techniczny.
Podczas odbioru technicznego, nabywca ma możliwość sprawdzenia lokalu. W tym celu przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak się do tego zabrać:
KROK 1. Sprawdź mieszkanie z umową deweloperską – upewnij się, że deweloper wywiązał się z umowy i wybudował budynek i lokal mieszkalny tak, jak uzgodniły strony. Upewnij się, czy m.in. zgadza się deklarowany metraż mieszkania.
KROK 2. Sprawdź lokal z załącznikami do umowy – zwróć uwagę, czy mieszkanie jest takie, jak określono je w prospekcie informacyjnym oraz na rzutach np. samego lokalu i kondygnacji.
KROK 3. Sprawdź mieszkanie pod kątem zgodności ze standardem wykończenia – dokument ten określa wszelkie prace wykończeniowe, które deweloper zobowiązał się wykonać przed oddaniem mieszkania. Upewnij się, że nie pominął żadnego z zapisów np. pomalowania ścian lub zamontowania drzwi określonej klasy.
KROK 4. Sprawdź mieszkanie w zakresie wad i usterek – na tym etapie z pomocą może nam przyjść doświadczony inżynier lub inspektor budowlany, posiadający nie tylko wymaganą wiedzę, ale i przydatne narzędzia. Upewnij się przede wszystkim czy właściwie umiejscowiono instalację elektryczną, przy pomocy poziomicy warto sprawdzić czy tynki i wylewki są dobrze wykonane tj. czy zgadzają się wszystkie kąty oraz czy są pozbawione rys i pęknięć. Jednym z badań, na które coraz częściej decydują się nabywcy jest badanie termowizyjne, które wymaga jednak specjalistycznego sprzętu i warunków.
Kończąc odbiór techniczny, strony sporządzają protokół, w którym zamieszcza się stosowne adnotacje dotyczące wszystkich zauważonych podczas odbioru wad i usterek. Wówczas, od chwili jego podpisania deweloper ma 14 dni na uznanie lub odmowę uznania wad oraz 30 dni na ich usunięcie.
Ustawienia plików cookie
Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.