Lista kontrolna podczas odbioru mieszkania

Odbiór mieszkania a lista rzeczy do sprawdzenia

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do W artykule wyjaśniamy dlaczego ➡️ warto przyłożyć się do sprawdzenia mieszkania podczas odbioru technicznego⭐oraz w kilku krokach wyjaśniamy,⭐ jak przejść przez ten etap. Zapraszamy do lektury.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy dlaczego warto przyłożyć się do sprawdzenia mieszkania podczas odbioru technicznego oraz w kilku prostych krokach wyjaśniamy, jak przejść przez ten etap. Zapraszamy do lektury.

Często kupno mieszkania od dewelopera trwa latami. Nabywanie nieruchomości z rynku pierwotnego charakteryzuje się długim oczekiwaniem, ponieważ często pierwsze czynności z tym związane mają miejsce jeszcze na etapie tzw. dziury w ziemi.

Etapy kupna lokalu na rynku pierwotnym

Jak już wspomnieliśmy, proces kupna mieszkania od dewelopera często może trwać miesiącami a nawet latami. Wiąże się to z faktem, iż poza długotrwałą budową należy jeszcze przejść przy tym wiele etapów i formalności, m.in.:

  • niejednokrotnie zawarcie umowy rezerwacyjnej,
  • zawarcie umowy deweloperskiej,
  • zakończenie robót budowlanych,
  • uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • odbiór techniczny lokalu,
  • zawarcie umowy przenoszącej własność.

Pęknięta wylewkaPonieważ jednak cały ten proces dla większości z nas jest potężną inwestycją, warto zadbać o wszystkie szczegóły – począwszy od dokładnej analizy umowy deweloperskiej i negocjacji jej zapisów po szczegółowy odbiór techniczny.

Lista rzeczy do sprawdzenia podczas odbioru technicznego

Podczas odbioru technicznego, nabywca ma możliwość sprawdzenia lokalu. W tym celu przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak się do tego zabrać:

KROK 1. Sprawdź mieszkanie z umową deweloperską – upewnij się, że deweloper wywiązał się z umowy i wybudował budynek i lokal mieszkalny tak, jak uzgodniły strony. Upewnij się, czy m.in. zgadza się deklarowany metraż mieszkania.

KROK 2. Sprawdź lokal z załącznikami do umowy – zwróć uwagę, czy mieszkanie jest takie, jak określono je w prospekcie informacyjnym oraz na rzutach np. samego lokalu i kondygnacji.

KROK 3. Sprawdź mieszkanie pod kątem zgodności ze standardem wykończenia – dokument ten określa wszelkie prace wykończeniowe, które deweloper zobowiązał się wykonać przed oddaniem mieszkania. Upewnij się, że nie pominął żadnego z zapisów np. pomalowania ścian lub zamontowania drzwi określonej klasy.

KROK 4. Sprawdź mieszkanie w zakresie wad i usterek – na tym etapie z pomocą może nam przyjść doświadczony inżynier lub inspektor budowlany, posiadający nie tylko wymaganą wiedzę, ale i przydatne narzędzia. Upewnij się przede wszystkim czy właściwie umiejscowiono instalację elektryczną, przy pomocy poziomicy warto sprawdzić czy tynki i wylewki są dobrze wykonane tj. czy zgadzają się wszystkie kąty oraz czy są pozbawione rys i pęknięć. Jednym z badań, na które coraz częściej decydują się nabywcy jest badanie termowizyjne, które wymaga jednak specjalistycznego sprzętu i warunków.

Kończąc odbiór techniczny, strony sporządzają protokół, w którym zamieszcza się stosowne adnotacje dotyczące wszystkich zauważonych podczas odbioru wad i usterek. Wówczas, od chwili jego podpisania deweloper ma 14 dni na uznanie lub odmowę uznania wad oraz 30 dni na ich usunięcie.

Oceń artykuł:

Odbiór mieszkania a lista rzeczy do sprawdzenia
Średnia 5/5 na podstawie 106 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google