Normy tynkarskie 2024

Normy tynkarskie 2024 | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Chcesz dowiedzieć się, jakimi normami posługujemy się podczas sprawdzania stanu technicznego mieszkania/domu? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie normy tynkarskie wykorzystujemy podczas analizy stanu technicznego nieruchomości.

Jak sprawdzić tynk?

Do sprawdzenia tynków niezbędna jest określona wiedza oraz doświadczenie techniczne. W przypadku mieszkań deweloperskich zazwyczaj posługujemy się przepisami dotyczącymi tynków gipsowych, które to są najpopularniejsze w inwestycjach z rynku pierwotnego. W związku z tym musimy sięgnąć do normy PN-B-10110:2005, która szczegółowo opisuje, jak nakładać tynk, jak powinien wyglądać, a także jak wygląda odbiór tynku gipsowego. Należy mieć na uwadze, że nie zawsze deweloperzy będą mieli, jednak tynki gipsowe. Jeśli spotkamy się z innym rodzajem, to będą nas obowiązywać inne normy, dla przykładu przy tynkach cementowo-wapiennych powinno się zajrzeć do normy PN-B-70/B-10100.

Normy tynkarskie 2024

Przed przystąpieniem do sprawdzenia tynku należy zgodnie z przepisami przygotować odpowiednie narzędzia, tj. szczelinomierz klinowy, łatę 100 cm, a także kątownik budowlany o ramionach długości jednego metra. Sama weryfikacja musi zostać przeprowadzona bez sztucznego oświetlenia z odległości dwóch metrów. Do oceny trzeba wziąć strukturę tynku, jego barwę, a także jednolitość. Każde większe zarysowanie, spękanie czy odmienny kolor uważa się za odstępstwo od normy. Generalnie przyjmuje się, że grubość tynku powinna wynosić nie mniej niż 2 milimetry, lecz nie więcej od 15 mm. Co ważne, to samo podłoże pod tynkiem musi być stabilne, równe oraz jednorodne.

Odchyłki od normy a tynki

Wspomniane w pierwszym akapicie normy akceptują drobne odstępstwa. W przypadku normy  PN-B-10110:2005 akceptowane są odchyłki pionów do 3 mm na 100 cm łaty, albo 6 mm na całej wysokości pomieszczenia, które posiada wysokość do 3,5 metra, albo 8 m na całej wysokości pomieszczenia wyższego niż 3,5 metra. W obszarze płaszczyzny tynków nierówności mogą być nie większe niż 5 mm przy liczbie 3 sztuk na powierzchni łaty 200 cm. Co więcej, dopuszcza się również 4 mm na 100 cm łaty, albo nie więcej od 8 mm na całkowitej powierzchni ścian, która ograniczona jest przegrodami pionowymi w sytuacji odchylenia od kierunku poziomego tynków. Poza tym kąty proste mogą odbiegać do 4 mm na 100 cm kątownika.

Oceń artykuł:

Normy tynkarskie 2024 | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 424 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google