Zachęcamy do kontaktu!
Po dokonaniu odbioru technicznego, nabywcę czeka jeszcze szereg formalności, których będzie musiał dopełnić. Na czym one polegają oraz w jakiej kolejności nabywca powinien się nimi zająć? Zapraszamy do lektury.
W związku z nabyciem lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym pojawia się wiele czynności, których nabywca musi dokonać na różnych etapach tego procesu, począwszy od podpisania umowy deweloperskiej po zawarcie umowy przenoszącej własność lokalu. W jakiej kolejności one występują i co dokładnie leży po stronie nabywcy?
Z
chwilą podpisania umowy deweloperskiej strona zaciąga stosowne
zobowiązanie i nie chodzi tu wyłącznie o dewelopera, ale i o
nabywcę. Pomijając kwestie związane z obowiązkiem opłacania rat
na poczet ceny inwestycji, jednym z obowiązków nabywcy jest odbiór
techniczny lokalu. Można go wykonać samodzielnie lub z pomocą
doświadczonych „odbieraczy”. Jest to jedna z pierwszych
formalności związanych z kupnem lokalu na rynku pierwotnym. Proces
ten sprowadza się do weryfikacji, czy lokal jest zgodny z
postanowieniami umowy, załączonymi do niej rzutami oraz standardem
wykończenia a także prospektem informacyjnym. Poza tym, lokal ten
musi być wybudowany zgodnie z normami budowlanymi i sztuką
budowlaną.
Podczas odbioru technicznego sporządza się protokół. To właśnie wtedy nabywca ma możliwość wytknięcia deweloperowi wszelkich nieprawidłowości tj. wad i usterek mieszkania, które te winien usunąć. Po spisaniu pełnego protokołu, wraz ze zgłoszeniem w nim wad, dochodzi do jego podpisania przez strony. Od tej chwili deweloper ma 14 dni na wydanie oświadczenia o uznaniu lub odmowie uznania wskazanych wad oraz 30 dni na ich usunięcie. Jeśli deweloper właściwe to uzasadni, termin ten może ulec wydłużeniu.
Umowa przenosząca własność
Zgodnie z ustawą deweloperską, umowę przenoszącą własność zawiera się po dokonaniu odbioru technicznego przez strony, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie te czynności miały miejsce tego samego dnia. W umowie, deweloper wskazuje kilka terminów. Są nimi:
termin zakończenia robót budowlanych
termin odbioru technicznego
termin zawarcia umowy przenoszącej własność
Z punktu widzenia nabywcy, korzystniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby odbiór techniczny był o tyle wcześniej, aby do dnia zawarcia umowy końcowej deweloper zdążył usunąć wady lokalu. Umowa ta jest zawierana w formie aktu notarialnego, a więc w obecności notariusza i wieńczy ona proces kupna mieszkania.
Po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu na nabywcę, pozostaje jeszcze kilka formalności, których należy dopełnić. Jeśli nabywca, w celu finansowania kupna mieszkania zaciągnął kredyt hipoteczny, wówczas powinien on udać się do sądu w celu wpisania hipoteki do księgi wieczystej lokalu. Kolejna kwestia dotyczy zgłoszenia w urzędzie miasta lub gminy nabycia mieszkania w związku z podatkiem od nieruchomości. Ostatnią z istotnych formalności, których nabywca ma obowiązek dopilnować to zawarcie umów o media z właściwymi podmiotami.
Aktualnie przepisanie liczników nie powinno sprawić nikomu większej trudności, gdyż można zająć się tym w większości przypadków przez internet lub bezpośrednio w biurze obsługi klienta. W każdym przypadku musimy mieć przygotowane odpowiednie dokumenty tj. akt własności mieszkania, dowód osobisty, wniosek o przepisanie liczników oraz protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania.
Oceń artykuł:
Potrzebujesz odbioru technicznego?
Zarezerwuj odbiórUstawienia plików cookie
Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.