Czym jest audyt mieszkania i odbiór techniczny na rynku wtórnym

Odbiór techniczny i audyt mieszkania na rynku wtórnym

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Zakup mieszkania lub domu stanowi bardzo ważną decyzję. Wiąże się ona bowiem ze znacznym wkładem finansowym, a czasem nawet zobowiązaniem prawnym w postaci długoletniego kredytu. Z tego powodu warto upewnić się, że nieruchomość wolna jest od wszelkich usterek

Kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego często stanowi bardzo ważną decyzję, która wiąże się ze znacznym wkładem finansowym, a czasem nawet zobowiązaniem prawnym w postaci długoletniego kredytu. Z tego powodu warto upewnić się, że nieruchomość wolna jest od wszelkich usterek i wad technicznych.

Czym jest odbiór techniczny i audyt mieszkania na rynku wtórnym?

Odbiór techniczny nieruchomości to moment, kiedy jako nabywcy na rynku pierwotnym mamy okazję sprawdzić stan techniczny kupowanego lokalu. Dzieje się to kiedy deweloper posiada pozwolenie na użytkowanie i budynek jest gotowy do jego użytkowania. Nabywca widzi wtedy po raz pierwszy „na żywo” ukończony lokal i w obecności dewelopera może ocenić czy nieruchomość została wybudowana zgodnie z ustaleniami w umowie deweloperskiej.

Przedstawiciel dewelopera obecny na miejscu ma obowiązek notować wszelkie zidentyfikowane wady do protokołu odbioru. Po odbiorze deweloper ustawowo posiada 14 dni na ustosunkowanie się do znalezionych wad oraz 30 dni na ich naprawę na jego koszt. W trakcie odbioru sprawdzane są również ewentualne przynależności, m.in. komórka lokatorska bądź ogródek.

Oglądanie mieszkania — na co zwrócić uwagę?

Audyt mieszkania na rynku wtórnym to z kolei moment, kiedy jako przyszli nabywcy przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy ze sprzedającym oglądamy mieszkanie. Nieruchomości kupione na rynku wtórnym mogą posiadać dużą liczbę ukrytych wad, których naprawa może okazać się bardzo kosztowna- przykładowo wymiana starych okien lub naprawa instalacji elektrycznej. W trakcie takiego procesu sprawdzania nieruchomości ważne jest, by ocenić również budynek jako całość- jego zły stan techniczny może nawet spowodować wyłączenie budynku z użytkowania przez nadzór techniczny.

Pęknięcia tynku na kotwieniu okna

Sprawdzenie mieszkania — samemu czy z inżynierem?

Moment odbioru technicznego nieruchomości lub sprawdzania jej na rynku wtórnym niemal zawsze wywołuje w nabywcy silne emocje. W takiej atmosferze łatwo jest przeoczyć pewne elementy mieszkania, które przyszłości będą stanowiły poważną wadę kupionego lokalu. W celu uniknięcia niemiłych niespodzianek warto jest więc skorzystać z pomocy innej osoby w celu sprawdzenia nieruchomości, a najlepiej ze wsparcia inżyniera.

Dlaczego warto sprawdzić nieruchomość z pomocą inżyniera?

Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy przeprowadzić ocenę nieruchomości ze wsparciem inżyniera. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:

  • Doświadczenie- Inżynierzy przeprowadzający sprawdzenie techniczne nieruchomości zazwyczaj posiadają duże doświadczenie. Osoby te często działają czynnie w branży budowlanej, posiadają wiedzę merytoryczną oraz praktyczną potrzebną do sprawnego, oraz efektywnego sprawdzenia nieruchomości. Są to osoby które wiedzą na co zwracać uwagę, a co więcej, w przypadku profesjonalnych firm posiadają specjalne „checklisty” przeprowadzając sprawdzenie zgodnie z konkretnymi standardami. W trakcie odbioru inżynierzy wykazują się asertywnością przy weryfikacji wad i usterek- dbają o to by wszystkie usterki zostały zapisane i uznane jako takie.

  • Znajomość norm budowlanych - Kompetentni inżynierowie są osobami znającymi aktualnie obowiązujące normy budowlane. Jest to jedna z kluczowych kwestii przy odbiorze mieszkania- pozwala na wskazanie ewentualnych usterek, podparcie ich wiedzą merytoryczną a także zapobiega możliwości podważenia przez dewelopera kompetencji osoby odbierającej mieszkanie.

  • Przepisowy sprzęt - Inżynierowie posiadają przepisowy sprzęt, którego deweloper nie może zakwestionować. Fachowiec jest wyposażony w cały zestaw sprzętu, który pozwoli wykryć wszelkie usterki- między innymi łatę, kątownik, wilgotnościomierz, a nawet tak dokładne sprzęty jak kamera termowizyjna. Zbadanie mieszkania z pomocą termowizji umożliwia nam wykrycie usterek, które nie są widoczne „gołym okiem” (chociażby obecność wycieków i zawilgoceń czy mostków termicznych).

  • Raport - Profesjonalne firmy zapewniają raporty z przeglądu nieruchomości, w których umieszczają informacje dotyczące listy usterek a także te dotyczące remontu. Przyszły nabywca może się więc dowiedzieć jakie elementy wymagają wymiany oraz jakie są orientacyjne koszty renowacji mieszkania. Taki raport może stanowić istotny argument negocjacyjny w rozmowach z właścicielem mieszkania.

Dbając o dokładne techniczne sprawdzenie nieruchomości, pamiętajmy, że warto również sprawdzić jego stan prawny. Pozwoli nam to na uniknięcie ryzykownych klauzul, ewentualną renegocjację umowy oraz w pełni pomyślny zakup nieruchomości.

Oceń artykuł:

Odbiór techniczny i audyt mieszkania na rynku wtórnym
Średnia 5/5 na podstawie 1237 opinii.

Potrzebujesz pomocy w inspekcji technicznej nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google