Zachęcamy do kontaktu!
Z tego artykułu dowiesz się
W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są różnice między umową deweloperską a umową sprzedaży mieszkania.
Nabywca pragnący kupić swoje pierwsze mieszkanie bądź dom już na początku zwykle podejmuje decyzję związaną z pochodzeniem nieruchomości. Może wybrać lokal z rynku pierwotnego od dewelopera bądź z rynku wtórnego, tj. z tak zwanej ,,drugiej ręki”. W zależności od tego będzie obowiązywał go inny rodzaj umowy. Nieruchomości od firm deweloperskich wymagają umowy deweloperskiej, a te z rynku wtórnego – umowy sprzedaży. Więcej o obu typach umów przeczytasz w kolejnych akapitach.
Na wstępie warto zaznaczyć, że umowa deweloperska jest regulowana przez Ustawę deweloperską z 2011 roku, a jej podpisanie musi się odbyć w kancelarii w formie aktu notarialnego. Umowa ta jest zawierana pomiędzy nabywcą a deweloperem, gdzie każda ze stron zobowiązuje się zrealizować określone postanowienia. Firma deweloperska jest odpowiedzialna przede wszystkim za realizacje inwestycji wraz z przeniesieniem własności na kupującego. Z kolei nabywca musi opłacić lokal zgodnie z obowiązującym harmonogramem wpłat. W treści umowy poza prawami i obowiązkami stron opisane są także etapy budowy, najistotniejsze terminy, a także cena oraz szczegóły prawne i techniczne danej nieruchomości. Dodatkowo umowa deweloperska powinna też opisywać środki ochrony nabywcy, tj. podać informacje o rachunku powierniczym. Warto jeszcze podkreślić, że ten rodzaj umowy zawierany jest przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie.
Umowa sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym jest regulowana przez Kodeks Cywilny i analogicznie do deweloperskiej musi zostać podpisana, jako akt notarialny. Różnica leży w nazewnictwie stron, tj. obecności sprzedawcy i kupującego. Poszczególne strony mają określone role i tak sprzedający zobowiązuje się zbyć lokal i przenieść własność, a kupujący obiecuje go kupić, płacąc określoną cenę w ustalonym terminie. Umowa sprzedaży opisuje między innymi przedmiot umowy, metraż, cenę, numer księgi wieczystej, termin wydania mieszkania, a także przytacza szczegóły lokalu.
Oceń artykuł:
Z tego artykułu dowiesz się
Ustawienia plików cookie
Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.