Umowa deweloperska a umowa sprzedaży

Umowa deweloperska a umowa sprzedaży | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Jakie są różnice między umową deweloperską a umową sprzedaży? Jakie informacje powinniśmy wiedzieć o umowie deweloperskiej i umowie sprzedaży. Zapraszamy do lektury.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są różnice między umową deweloperską a umową sprzedaży mieszkania.

Nabywca pragnący kupić swoje pierwsze mieszkanie bądź dom już na początku zwykle podejmuje decyzję związaną z pochodzeniem nieruchomości. Może wybrać lokal z rynku pierwotnego od dewelopera bądź z rynku wtórnego, tj. z tak zwanej ,,drugiej ręki”. W zależności od tego będzie obowiązywał go inny rodzaj umowy. Nieruchomości od firm deweloperskich wymagają umowy deweloperskiej, a te z rynku wtórnego – umowy sprzedaży. Więcej o obu typach umów przeczytasz w kolejnych akapitach.

Umowa deweloperska - specyfika

Na wstępie warto zaznaczyć, że umowa deweloperska jest regulowana przez Ustawę deweloperską z 2011 roku, a jej podpisanie musi się odbyć w kancelarii w formie aktu notarialnego. Umowa ta jest zawierana pomiędzy nabywcą a deweloperem, gdzie każda ze stron zobowiązuje się zrealizować określone postanowienia. Firma deweloperska jest odpowiedzialna przede wszystkim za realizacje inwestycji wraz z przeniesieniem własności na kupującego. Z kolei nabywca musi opłacić lokal zgodnie z obowiązującym harmonogramem wpłat. W treści umowy poza prawami i obowiązkami stron opisane są także etapy budowy, najistotniejsze terminy, a także cena oraz szczegóły prawne i techniczne danej nieruchomości. Dodatkowo umowa deweloperska powinna też opisywać środki ochrony nabywcy, tj. podać informacje o rachunku powierniczym. Warto jeszcze podkreślić, że ten rodzaj umowy zawierany jest przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie.

Umowa sprzedaży na mieszkanie

Umowa sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym jest regulowana przez Kodeks Cywilny i analogicznie do deweloperskiej musi zostać podpisana, jako akt notarialny. Różnica leży w nazewnictwie stron, tj. obecności sprzedawcy i kupującego. Poszczególne strony mają określone role i tak sprzedający zobowiązuje się zbyć lokal i przenieść własność, a kupujący obiecuje go kupić, płacąc określoną cenę w ustalonym terminie. Umowa sprzedaży opisuje między innymi przedmiot umowy, metraż, cenę, numer księgi wieczystej, termin wydania mieszkania, a także przytacza szczegóły lokalu.

Oceń artykuł:

Umowa deweloperska a umowa sprzedaży | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 15 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?


Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google