Jak wygląda wpis do księgi wieczystej - umowa deweloperska

Umowa deweloperska wpis do księgi wieczystej

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Chcesz dowiedzieć się, czym jest księga wieczysta? Jak złożyć wpis do księgi wieczystej przy kupnie mieszkania? W artykule znajdziesz odpowiedzi.

Wpis do księgi wieczystej to najważniejszy moment dla każdego nabywcy nieruchomości. Już nie możesz doczekać się, aż nastąpi to u Ciebie i zastanawiasz się, kiedy się go spodziewać? A może dopiero rozglądasz się za nowym mieszkaniem i chcesz wiedzieć wszystko wcześniej? Nasz artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!

Przygotowanie do kupna nieruchomości

Zakup mieszkania od dewelopera to proces, który wymaga sporego zaangażowania ze strony nabywcy. Wbrew pozorom nie jest tak, że po podpisaniu umowy z deweloperem i bankiem, możesz już odetchnąć spokojnie. Wręcz przeciwnie. Musisz wtedy trzymać rękę na pulsie, bo pojawiają się nowe formalności, których niedopilnowanie może okazać się dla Ciebie bardzo niekorzystne. Jednym z nich jest oczywiście wpis do księgi wieczystej. Dlaczego proces ten ma aż tak duże znaczenie? 

Czym jest księga wieczysta?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest księga wieczysta. Jest to nic innego jak rejestr dotyczący stanu prawnego nieruchomości, z której można odczytać informacje dotyczące np. właściciela lokalu, stanu nieruchomości, a także obciążenia, które na danym mieszkaniu ciąży. Osoba, która kupuje nieruchomość, musi mieć pewność, że deweloper założył danej nieruchomości księgę wieczystą, pozwalającą zapoznać się z tym, jak wygląda stan prawny lokalu. Wydaje Ci się, że nie ma szans, aby mieszkanie było zadłużone, skoro kupujesz je na rynku pierwotnym? Możesz się porządnie zdziwić.

Deweloperzy także korzystają z kredytów hipotecznych, a więc bank w przypadku niewypłacalności takiego podmiotu ma prawo odebrać budynek. Oczywiście można zabezpieczyć się przed tym, aby wpis do księgi wieczystej mieszkania od dewelopera został wyodrębniony. Można bowiem domagać się, aby na konkretny lokal została założona odrębna księga wieczysta, co znacznie ułatwia sprawę. 

Umowa deweloperska, wpis do księgi wieczystej – jak to ugryźć?

To, co jest niezwykle istotne w przypadku umowy deweloperskiej i wpisu do księgi wieczystej to fakt, że wpisy, które się tam pojawiają, są jawne i każdy może się z nimi zapoznać. Dodatkowym atutem jest natomiast to, że wpisy te są ciągle aktualizowane, więc otrzymując dostęp do księgi, jesteś w stanie bez problemu prześledzić całą historię danej nieruchomości. Ważne jest również to, że treść znajdująca się w księdze wieczystej musi być bezwzględnie zgodna z aktualnym stanem prawnym. Jeśli okaże się jednak, że jest jakaś różnica między tym, co tam zapisano, a stanem rzeczywistym, przepisy działają na korzyść nabywcy, więc nie musisz obawiać się, że zostaniesz w jakikolwiek sposób oszukany. Prawo, regulujące tę kwestię, nazywane jest rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. W takiej sytuacji nabywca może wpisać tzw. roszczenie do księgi wieczystej. Nie każdy jednak może skorzystać z tego prawa. 

Umowa deweloperska wpis do księgi wieczystej – jak złożyć roszczenie?

Czym jest wpis roszczenia do księgi wieczystej? Spieszymy z wytłumaczeniem! Według art. 23 Ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego stanowi, dokument, jakim jest umowa deweloperska, stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń. Oznacza to więc mniej więcej tyle, że w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której ma zostać lub jest prowadzone przedsięwzięcie deweloperskie, ujawnia się roszczenie nabywcy dotyczące:

1. wybudowania budynku, wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i przeniesienia prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę;

2. przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego stanowiącego odrębną nieruchomość;

3. przeniesienia ułamkowej części własności nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służących zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Zatem tylko w tych trzech kwestiach, nabywca może zgłosić swoje roszczenie. Co ważne jednak, może to zrobić wyłącznie w obecności notariusza, który to z kolei złoży w Sądzie Rejonowym specjalny akt notarialny, w którym znajdzie się informacja o zawarciu przedmiotowej umowy stosowanego wniosku. Po wpisaniu roszczenia do księgi otrzymasz o tym informację od sądu, który zajmował się sprawą. Wpisanie roszczenia do księgi wieczystej jest konieczne, aby nabywca był skutecznie chroniony w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, więc nigdy nie wahaj się tego zrobić, gdy widzisz cokolwiek niepokojącego.

Umowa deweloperska wpis do księgi wieczystej – analiza specjalistyczna

Pamiętaj, że z zawieraniem umów deweloperskich, wpisem do księgi wieczystej i innymi formalnościami nie musisz radzić sobie samodzielnie. Zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmą się tymi formalnościami za Ciebie. Sprawdzą każdy dokument, przeanalizują zapisy, a następnie zdadzą Ci raport, którzy przyniesie Ci gotową odpowiedź, czy formalności, których dopełniasz są dla Ciebie bezpieczne. To bardzo wygodne, a przede wszystkich chroniące Cię rozwiązanie, więc warto zainwestować w taką pomoc! 

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak wygląda zawieranie umowy deweloperskiej, wpis do księgi wieczystej i wszystkie inne formalności z tym związane. Trzymamy kciuki za szybkie przeprowadzenie Twojej transakcji zakupu!

Oceń artykuł:

Umowa deweloperska wpis do księgi wieczystej
Średnia 5/5 na podstawie 31 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Rezerwacja online

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google