Zachęcamy do kontaktu!
Przeprowadzenie audytu termicznego mieszkania bądź budynku może okazać się przydatne nie tylko podczas odbioru technicznego. Kiedy warto je wykonać i z jakim kosztem realizacji usługi powinniśmy liczyć się, decydując się na jej zlecenie?
Badanie termowizyjne wykonywane jest w celu zbadania przegród zewnętrznych budynku pod kątem występowania miejsc o zaburzonym przepływie ciepła (tzw. mostków termicznych), których obecność przyczynia się do zwiększenia strat ciepła w budynku. Dodatkowo przeprowadzenie badania umożliwia ocenę:
Mostki termiczne wykrywane są przede wszystkim w następujących miejscach:
Obecność mostków termicznych przyczynia się dodatkowo do wychłodzenia wewnętrznej strony przegrody, co z kolei doprowadzić może do pojawienia się zawilgoceń, które, przy braku zastosowania odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, skutkować mogą rozwojem grzybów oraz pleśni.
Użycie kamery termowizyjnej umożliwia nie tylko wykrycie mostków cieplnych i obecnych w budynku zawilgoceń, ale także nieszczelności instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki termowizji badanie instalacji może być prowadzone bezkontaktowo i bezinwazyjnie.
Badanie termowizyjne przeprowadzane jest też na potrzeby oceny szczelności okien oraz weryfikacji ich parametrów przenikalności cieplnej i przepuszczalności powietrza. Warto tu zaznaczyć, że w przypadku okien obecność mostków cieplnych nie zawsze można uznać za usterkę, ponieważ możemy mieć też do czynienia z mostkami termicznymi o charakterze naturalnym, związanymi z klasą przepuszczalności powietrza (dopuszczalne klasy to 2 oraz 4). Jeżeli jednak nieszczelność okna wynika na przykład z błędów w montażu bądź z zużycia uszczelki, wówczas przeprowadzenie badania termowizyjnego pomoże w wykryciu problemu, którego rozwiązanie pozwoli na ograniczenie utraty ciepła oraz docelowo obniżenie rachunków za energię.
Za przeprowadzenie badania przy użyciu kamery termowizyjnej zapłacimy około 200-300 zł w przypadku lokalu mieszkalnego i 400-600 zł, jeżeli badanie dotyczy domu jednorodzinnego. Nie są to duże koszty, zwłaszcza jeżeli pod uwagę weźmiemy potencjalne oszczędności wynikające między innymi z ograniczenia strat ciepła w domu lub mieszkaniu. Dodatkowo, jeżeli badanie kamerą termowizyjną przeprowadzamy w ramach oceny stanu technicznego nieruchomości przed jej zakupem, wykrycie nieprawidłowości z zakresu termiki może stać się niepodważalnym argumentem w negocjacjach ceny ze sprzedającym.
Kamera termowizyjna, wyposażona w termoczułe soczewki, umożliwiające przełożenie energii w świetle podczerwonym na obraz graficzny (tzw. termogram), służy do przeprowadzania pomiarów temperatury na powierzchni będącego przedmiotem badania obiektu. Badanie musi być przeprowadzone w ściśle określonych warunkach (między innymi odpowiednia temperatura powietrza, wilgotność, temperatura na powierzchni badanego obiektu, wiatr), a do kamery przed rozpoczęciem badania wprowadzić należy następujące parametry pomiarów:
Mapę temperatury obiektu odczytuje się w oparciu o barwy widoczne na ekranie.
Ze względu na fakt, iż badanie termowizyjne dla swojej skuteczność powinno zostać przeprowadzone w ściśle określonych warunkach oraz przy użyciu wysokiej jakości sprzętu, najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na realizacji takiego badania, będzie zwrócenie się w tej sprawie do firmy, której inżynierowie posiadają stosowne certyfikaty, potwierdzające wysoką jakość świadczonych w tym zakresie usług.
Oceń artykuł:
Ustawienia plików cookie
Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.