Odbiór mieszkania z inspektorem

Inspektor do odbioru mieszkania - dlaczego warto?

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Chcesz dowiedzieć się, na czym polega odbiór techniczny mieszkania? Dlaczego warto skorzystać z pomocy inspektora? W artykule znajdziesz odpowiedzi.

Marzysz o zakupie mieszkania, ale masz obawy związane z jego stanem technicznym? Szukasz pomocy z odbiorem lokalu? Inspektor do odbiorów mieszkań pomoże Ci uporać się z tym wyzwaniem. W poniższym tekście przybliżamy postać takiego fachowca oraz sam przebieg przeglądu technicznego.

Na czym polega odbiór mieszkania? 

Odbiór mieszkania to niezbędny element w procesie zakupu nieruchomości. Polega on na weryfikacji lokalu pod kątem technicznym, a przy okazji spisaniu liczników oraz przekazaniu kluczy. Podczas inspekcji sporządza się protokół odbioru, w który zapisuje się znalezione usterki, jakie strona sprzedająca będzie musiała naprawić. W praktyce najczęściej najistotniejsze wady są niewidoczne gołym okiem, więc do ich wykrycia niezbędny jest odpowiedni sprzęt i narzędzia. Poza oględzinami samego mieszkania, nie można zapominać również o przynależnościach, typu miejsce garażowe, piwnica czy schowek. Należy mieć na uwadze, że wszelkie niedociągnięcia będą naszym wydatkiem w przyszłości. W związku z tym skrupulatność przy odbiorze oszczędza zarówno sporych kosztów, jak i problemów w przyszłości.

Co sprawdzić podczas inspekcji mieszkania?

Przy przeglądzie technicznym trzeba przyjrzeć się zastosowanym materiałom, wykonaniu, jak i zgodności z normami budowlanymi. Podczas dokładnej inspekcji mieszkania sprawdza się takie elementy, jak:

  • instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną i gazową,
  • stan wylewek na podłodze, a także tynku na ścianach,
  • stolarkę okienną i drzwiową wraz z samymi szybami i panelem drzwiowym,
  • wentylacje i izolacje termiczną lokalu,
  • ewentualne kaloryfery, gniazdka bądź parapety,
  • schody w mieszkaniach piętrowych.

Po rzetelnie przeprowadzonym audycie technicznym powinien zostać sporządzony protokół, z wykrytymi usterkami. Taka lista obliguję stronę sprzedającą do usunięcia wad lokalu.

Po co nam inspektor do odbioru mieszkania?

Na wstępie wyjaśniamy, że nie ma obowiązku zatrudniania fachowca do inspekcji mieszkania przy jego odbiorze. W praktyce jednak staje się to coraz popularniejsze, gdyż nabywcy są świadomi swoich praw oraz ryzyka wynikającego z zaniedbań podczas odbioru lokalu. Inspektor to specjalista, który doskonale zna bieżące przepisy, wielokrotnie już dokonywał przeglądu technicznego wraz ze spisaniem listy usterek. Ponadto taki profesjonalista posiada poza wiedzą, specjalistyczny sprzęt, który umożliwia znalezienie wad ukrytych. W związku z tym wynajęcie inspektora od odbioru mieszkania, to opłacalna inwestycja, która chroni nasze interesy.

Ile kosztuje odbiór mieszkania z fachowcem?

Jeśli zdecydujemy się na odbiór mieszkania ze znajomym, który ma jakieś tam ogólne pojęcie o budowlance, to cena zapewne będzie symboliczna, a często i wcale nie poniesiemy żadnych kosztów. Trzeba, jednak rozważyć, czy osoba bez doświadczenia w odbieraniu nieruchomości i bez właściwych narzędzi jest dobrym pomysłem. Jeżeli chcemy dokonać rzetelnego audytu technicznego, to zdecydowanie niezbędny jest odpowiedni fachowiec. I tak w przypadku doświadczonego inspektora, koszt będzie zależał od kilku czynników. Średnio należy przygotować budżet w postaci kilkuset złotych (około 400-800 złotych). Niemniej warto pamiętać, że dodatkowe usługi, na przykład badania termowizyjne, opłaca się oddzielnie. Poza tym w wycenie przeglądu technicznego kluczowa jest lokalizacja lokalu, do którego inżynier musi dojechać, a także jego wielkość, wpływająca na ilość pracy. 

Profesjonalna inspekcja mieszkania

Osoby, które lubią mieć pewność, że wszystko jest w porządku i faktycznie kupują lokal w dobrym stanie technicznym, zamiast przysłowiowego ,,kota w worku”, bezsprzecznie powinny skorzystać z pomocy specjalisty do audytu technicznego. I tu przychodzimy z pomocą! Otóż nasza firma zatrudnia właśnie doświadczonych inspektorów, którzy posiadają wiedzę, umiejętności, a także odpowiedni sprzęt. Działamy na terenie całej Polski. Chcąc umówić się na audyt techniczny, wystarczy się z nami skontaktować – napisać, lub zadzwonić! Co więcej, poza klasycznym przeglądem technicznym, nasz fachowiec może też wykonać badanie termowizyjne. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł:

Inspektor do odbioru mieszkania - dlaczego warto?
Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Spotkaj się z nami!

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google