Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego

Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jak możemy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego? Zapraszamy do lektury.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak możemy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego.

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli MPZP, to zasady określone przez miasto bądź gminę w zakresie zagospodarowania danego terenu. Proces związany z uchwaleniem takiego planu trwa zwykle około roku i wiąże się ze sporymi kosztami. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że jeśli dany obszar nie posiada MPZP (np. działka, którą chcemy kupić), to czas oczekiwania może być doprawdy długi. Analogicznie musimy uzbroić się w cierpliwość w sytuacji zmiany planu, by przykładowo przekształcić określony teren na działkę budowlaną i uzyskać pozwolenie na budowę.

Co do zasady miejscowy plan zagospodarowania składa się z dwóch elementów, tj. części graficznej, która obrazuje dany obszar, a także części tekstowej, opisującej treść uchwały. Dokument poza przeznaczeniem działki, zawiera również informacje o intensywności zabudowy, jej zasadach oraz maksymalnej dozwolonej wysokości. Co więcej, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pokazuje także dopuszczalny minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej wyrażony w procentach oraz ilość miejsc parkingowych.

Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego?

Opcji na sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego jest kilka. Pierwszą z nim jest sprawdzenie planu w Internecie w biuletynie informacji publicznej, dostępnym na stronie urzędu gminy. Tu niezbędna będzie nazwa uchwały, która umożliwi wyszukanie MPZP bez większych problemów. W przypadku nieznajomości tej nazwy namierzenie w internecie konkretnego obszaru będzie doprawdy trudne i czasochłonne. Drugą opcją na odszukanie wspomnianego planu jest przedłożenia wniosku z prośbą o wydanie wyrysu wraz z wypisem w urzędzie gminy właściwym dla określonej działki. Taki wniosek można wypełnić na pobranym z Internetu druku, albo po prostu na formularzu znajdującym się w danym urzędzie.

Przy tej metodzie trzeba mieć świadomość, że złożenie wniosku wiąże się z opłatami skarbowymi, czyli kwotą 30 złotych za wypis do 5 stron (powyżej 5 stron będzie to 50 złotych), a także dodatkową sumą 20 złotych przy każdej części wyrysu o formacie kartki A4 (z ograniczeniem do kwoty 200 złotych). Ostatni sposób na weryfikacje planu zagospodarowania przestrzennego polega na sprawdzeniu na stronie  geoportal.gov.pl zakładki ,,Plany zagospodarowania przestrzennego”.

Oceń artykuł:

Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego
Średnia 5/5 na podstawie 19 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?


Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google