Zachęcamy do kontaktu!
Sprawdzenie stanu technicznego budynku powinno zostać przeprowadzone przed zakupem nieruchomości, dzięki czemu możliwe będzie zidentyfikowanie istniejących nieprawidłowości. W jaki sposób przeprowadzana jest ocena stanu technicznego nieruchomości i czym różni się od ekspertyzy budowlanej? Zapraszamy do lektury.
Ocena stanu technicznego budynku powinna zostać przeprowadzona przez specjalistę, najlepiej inżyniera bądź technika budowlanego, którego wiedza i doświadczenie gwarantować będą wysoką jakość przeprowadzonego audytu technicznego. Warto tu podkreślić, że koszt takiej usługi nie jest wysoki, a dzięki sprawdzeniu stanu technicznego nieruchomości, niezależnie od tego, czy ocena dotyczy mieszkania bądź domu nabywanego na rynku pierwotnym, czy też na rynku wtórnym, zyskujemy kompletną wiedzę na temat badanej nieruchomości w zakresie technicznym.
W przypadku transakcji zawieranych na rynku pierwotnym weryfikacja stanu technicznego odbywa się podczas odbioru technicznego nieruchomości od dewelopera i jeżeli stwierdzone zostaną wady lub usterki, wówczas wpisywane są one do protokołu zdawczo-odbiorczego. Na podstawie protokół podpisany przez obydwie strony umowy deweloperskiej bądź umowy sprzedaży (nabywca i deweloper), strona sprzedająca, po uznaniu zasadności wykrytych wad, usuwa je w ściśle określonym w ustawie deweloperskiej terminie. Z kolei w przypadku nieruchomości nabywanej na rynku wtórnym sprawdzenie stanu technicznego mieszkania lub budynku przy wsparciu inżyniera może być przydatne w celu sprawdzenia uzyskanych od sprzedającego informacji, dotyczących stanu technicznego nieruchomości.
Ocena stanu technicznego dokonywana jest przede wszystkim w oparciu o:
Ocena stanu technicznego budynku musi zawierać :
Prowadzenie oceny technicznej budynku nie wymaga od dokonującego sprawdzenia stanu technicznego nieruchomości inżyniera lub technika wykonania szczegółowych badań, a powstały w podsumowaniu dokument jest rzeczowy i zwięzły. Ekspertyza budowlana jest bardziej złożonym dokumentem, a przygotowuje ją rzeczoznawca budowlany w oparciu między innymi o przeprowadzone testy użytych materiałów oraz wyliczenia wytrzymałości elementów konstrukcyjnych budynku. Ze względu na złożoność ekspertyzy koszt jej przygotowania jest kilkukrotnie wyższy od kosztu oceny technicznej. Warto podkreślić, że w większości przypadków ocena techniczna będzie w zupełności wystarczającym dokumentem, na przykład na potrzeby negocjacji cenowych ze stroną sprzedającą ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac remontowych.
Ekspertyza techniczna niezbędna będzie w następujących przypadkach:
Jak zostało wspomniane wyżej, ekspertyza wykonana może być wyłącznie przez rzeczoznawcę budowlanego, którego uprawnienia potwierdzimy w rejestrze rzeczoznawców, w Krajowej Izbie Inżynierów Budownictwa.
Oceń artykuł:
Ustawienia plików cookie
Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.