Przegląd techniczny mieszkania - najważniejsze informacje

Przegląd techniczny mieszkania - co należy wiedzieć?

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Chcesz dowiedzieć się, czym jest przegląd techniczny mieszkania? Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu? W artykule znajdziesz odpowiedzi. Zapraszamy do lektury.

Planując zakup nieruchomości na rynku wtórnym warto pamiętać o tym, jak ważnym etapem całego procesu jest ocena stanu technicznego interesującej nas nieruchomości. Oczywiście wszelkie informacje uzyskane od sprzedającego będą bardzo istotne, w tym też te dotyczące kwestii technicznych, ale mimo wszystko dopiero niezależne sprawdzenie najistotniejszych kwestii pozwoli nam na zdobycie kompletnej wiedzy na temat lokalu, mającego być przedmiotem umowy sprzedaży.  

Ile czasu przeznaczyć na przegląd techniczny

Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania lub domu jest na tyle istotne, że nie powinno być przeprowadzane pod presją czasu. Dokładna inspekcja może zająć nawet kilka godzin, ale dzięki temu wykryte mogą zostać wady, które łatwo byłoby przeoczyć podczas pobieżnej weryfikacji stanu lokalu. Dlatego też nawet jeżeli wydawać by się mogło, że podchodzimy do tematu zbyt drobiazgowo, a sprzedający sprawia wrażenie zniecierpliwionego naszą dociekliwością, to mimo wszystko jest to najlepszy sposób na to, aby dowiedzieć się wszystkiego, co powinniśmy wiedzieć na temat interesującej nas nieruchomości.

Inspekcja mieszkania z inżynierem

Skorzystanie ze wsparcia profesjonalisty w zakresie oceny stanu technicznego mieszkania z rynku wtórnego może okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy bądź sprzętu, które umożliwiłyby nam przeprowadzenie kompletnej oceny lokalu. Inżynier nie będzie miał najmniejszego problemu z wykryciem nawet najdrobniejszych wad i usterek, a jego pomoc i wiedza mogą okazać się bezcenne na etapie ewentualnych negocjacji ze sprzedającym w sytuacji, gdyby konieczne miało okazać się przeprowadzenie dodatkowych prac remontowych. 

Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu technicznego

Do  najważniejszych elementów, wymagających sprawdzenia podczas przeglądu technicznego, zaliczyć należy:

  • stan ścian, podłóg i sufitów - naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie pęknięcia, nierówności, a także zawilgocenia lub przebarwienia świadczące o obecności pleśni bądź grzybów,
  • wszystkie instalacje, przede wszystkim pod kątem sprawności, a także przeprowadzonych napraw bądź wymiany ich elementów na nowe, zgodne z obecnie obowiązującymi standardami,
  • stan okien oraz drzwi.

Nie powinniśmy przy tym zapominać, że kupując mieszkanie na rynku wtórnym, musimy być przygotowani na przeprowadzenie przynajmniej drobnych prac wykończeniowych lub niewielkiego remontu. Oczywiście może zdarzyć się, że mieszkanie zostanie nam przekazane w stanie umożliwiającym natychmiastowe wprowadzenie się, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac, ale lepiej jest przygotować się na konieczność odświeżenia mieszkania przed przeprowadzką.

Nawet jeżeli stan techniczny lokalu okaże się dobry, może okazać się, że nie odpowiada nam zabudowa kuchenna lub urządzenia AGD wymagają wymiany. Dlatego też planując budżet, warto jest uwzględnić w nim dodatkowe wydatki, związane z niezbędnymi pracami wykończeniowymi lub nieprzewidzianymi wydatkami. Z całą pewnością przeprowadzenie przeglądu technicznego z pomocą inżyniera lub innej doświadczonej osoby znacznie ułatwi to zadanie.

Sprawdzenie stanu technicznego przynależności

Jedną z podstawowych czynności, które wykonać należy w ramach weryfikacji stanu technicznego mieszkania,  jest sprawdzenie przynależności, w tym:

  • miejsca postojowego (oraz obejrzenie garażu podziemnego, jeżeli w nim zlokalizowane jest miejsce),
  • komórki lokatorskiej,
  • rowerowni lub wózkarni, jeśli takie znajdują się w budynku. 

Warto przyjrzeć się tym miejscom pod kątem stanu ich utrzymania (na ile umożliwia on bezpieczne przechowywanie rzeczy), ewentualnej obecności zawilgoceń, a w przypadku garażu - wygodzie parkowania na danym miejscu (jego szerokości, odległości od wjazdu), a także bramie wjazdowej (czy działa bez zarzutu).

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości

Weryfikacja stanu prawnego mieszkania jest etapem przygotowania do jego ewentualnego zakupu, którego nie można pominąć. Najważniejszym dokumentem, dotyczącym sytuacji prawnej nieruchomości, z którym należy się zapoznać, jest księga wieczysta, prowadzona przez właściwy dla położenia mieszkania Sąd Rejonowy. W księdze znajdziemy wpisy dotyczące najistotniejszych kwestii, takich między innymi jak:

  • położenie nieruchomości i jej powierzchnia,
  • własność nieruchomości (dane właściciela), 
  • istniejące obciążenia (w tym hipoteczne) oraz służebności, 

Dzięki ich potwierdzeniu w księdze zyskamy kompletną wiedzę na temat interesującego nas mieszkania. Dodatkowo konieczne będzie uzyskanie od sprzedającego zaświadczenia o braku zameldowanych w lokalu osób oraz o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości oraz z czynszem, które sprzedający zobowiązany będzie przedstawić na potrzeby zawarcia umowy sprzedaży u notariusza. 

Warto jest rozważyć skorzystanie ze wsparcia prawnika w zakresie oceny stanu prawnego mieszkania, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyka związane z zakupem nieruchomości z rynku wtórnego.

Oceń artykuł:

Przegląd techniczny mieszkania - co należy wiedzieć?
Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Rezerwacja online

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google