Zachęcamy do kontaktu!
Jednym z podstawowych etapów odbioru technicznego mieszkania od dewelopera jest kontrola wszystkich instalacji, przede wszystkim w zakresie ich zgodności z dokumentacją umowną. W jaki sposób sprawdzić instalacje podczas odbioru i na co zwrócić szczególną uwagę?
Już podejmując decyzję dotyczącą zakupu wybranego mieszkania warto pamiętać nie tylko o sprawdzeniu zapisów umownych, ale także o dokładnej weryfikacji załączonego do umowy deweloperskiej Standardu wykończenia, w którym znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące między innymi właśnie instalacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące kwestie:
Instalacje, które powinniśmy sprawdzić podczas odbioru mieszkania to:
Warto tu podkreślić, że formalne sprawdzenie instalacji przeprowadzane jest przez osoby o odpowiednich uprawnieniach. Z punktu widzenia kupującego kluczowa będzie, jak zostało wyżej wspomniane, zgodność z zapisami umownymi.
W przypadku instalacji elektrycznej sprawdzenia podczas odbioru technicznego wymagać będą następujące kwestie:
Jeżeli jest taka możliwość, należy sprawdzić też napięcie w punktach elektrycznych, zazwyczaj jednak jest to niemożliwe, ponieważ prąd w gniazdkach pojawia się dopiero po zawarciu umowy z dostawcą energii elektrycznej.
Instalacja wodno-kanalizacyjna powinna zostać sprawdzona w następującym zakresie:
Dobrze jest też przyjrzeć się instalacji pod kątem ewentualnego zaślepienia zakończeń rur wylewką.
W trakcie odbioru technicznego możemy ocenić zgodność rozprowadzenia instalacji z projektem i sprawdzić skrzynkę telekomunikacyjną wraz z doprowadzonymi do niej przewodami. Zazwyczaj na instalację teletechniczną składa się:
Do każdego lokalu powinny zostać doprowadzone przynajmniej dwa kable światłowodowe oraz dwa przewody telekomunikacyjne.
W lokalu możemy mieć do czynienia z następującymi rodzajami wentylacji:
Instalacja gazowa powinna być sprawdzana tylko przez osoby do tego uprawnione (w tym o uprawnieniach budowlanych w specjalności instalacyjnej).
Podczas odbioru technicznego ocenie podlega jedynie lokalizacja przyłącza gazowego, które może być poprowadzone natynkowo bądź podtynkowo, przy czym to pierwsze rozwiązanie jest zalecane ze względów bezpieczeństwa.
Kupno mieszkania na rynku wtórnym niesie ze sobą pewne ryzyka, w tym te związane ze stanem technicznym nabywanego lokalu. Dzięki dokładnemu sprawdzeniu nieruchomości przed przystąpieniem do umowy ze sprzedającym zyskamy pewność, że podejmujemy właściwą decyzję.
Oceń artykuł:
Ustawienia plików cookie
Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.