Pełnomocnictwo do odbioru mieszkania przez dewelopera

Pełnomocnictwo do odbioru mieszkania | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Kiedy możemy potrzebować pełnomocnika do odbioru mieszkania? W czym pomocny może być dla nas pełnomocnik? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź.

W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy możemy potrzebować pełnomocnika do odbioru mieszkania.

Jak wiadomo, życie pisze nam przeróżne scenariusze i nie zawsze, gdy już nastąpi kupno mieszkania, może mieć miejsce odbiór mieszkania przez konkretnego właściciela. Poza tym odbiór mieszkania, pojawiającego się na rynku pierwotnym oznacza dość zawikłane kwestie techniczne. Co zrobić, by z całkowitym spokojem zakupić wymarzoną nieruchomość i przejść przez etap odbioru technicznego? Czy pomocna przy tym będzie osoba pełnomocnika?

Odbiór mieszkania od dewelopera, czyli w czym właściwie pomocny jest pełnomocnik?

Jak już wyżej zasygnalizowaliśmy, nie zawsze jesteśmy w stanie pojawić się (wyjazd służbowy, ważne sprawy rodzinne, pobyt za granicą, itp.), by sfinalizować odbiór mieszkania od sprzedawcy nieruchomości. Nie zawsze też możemy nadać pełnomocnictwo komuś z naszych bliskich. Innym z kolei czynnikiem, który powinien wpłynąć na naszą decyzję, by nie odbierać mieszkania samodzielnie, są kwestie infrastrukturalne i techniczne, związane z budynkiem i nabywanym lokalem.

Szczęśliwie w takich wypadkach z pomocą przychodzi nam prawo, zwłaszcza budowlane i ustawa deweloperska. Mówią one mianowicie, iż nabywca ma prawo stawić się na odbiór techniczny mieszkania z osobą towarzyszącą, a także nakładają na dewelopera obowiązek dopełnienia procesu zdawczo—odbiorczego na płaszczyźnie technicznej. Dzięki temu, gdy kupno mieszkania zbliża się ku końcowi, będziemy wiedzieć, czy mieszkanie na pewno ma standard, o jakim zapewniano nas na etapie ofertowym. Poza tym, dzięki odbiorowi technicznemu dowiemy się, czy budynek, lokum zostały wzniesione zgodnie z normami prawa budowlanego. Nie trzeba, chyba nadmieniać, iż większość nabywców, nie posiada uprawnień inspektora nadzoru budowlanego i osoba fachowego pełnomocnika jest tu swoistym must have.

Na odbiór mieszkania z pełnomocnikiem?

Będąc nabywcą, mamy prawo przenieść odbiór mieszkania na osobę uprawnioną pełnomocnictwem. Rzecz jasna, optymalną sytuacją będzie przekazanie pełnomocnictwa osobie, która zna niuanse techniczne mieszkań obecnie wystawianych na rynku pierwotnym. Wypełniając wzór pełnomocnictwa, mamy pewność, iż zaangażowany w ten sposób inżynier – wyposażony w doświadczenie z wielu uprzednich odbiorów – dokona fachowego przeglądu instalacji, sprawdzi podstawowe parametry budynku, a na koniec podpisze z przedstawicielem dewelopera protokół odbioru technicznego. W protokole tym znajdą się wszystkie potencjalne niedoróbki i usterki, zauważone w trakcie oględzin, a powstałe z winy dewelopera.

Podstawowy wzór pełnomocnictwa, na podstawie którego nastąpi odbiór mieszkania, powinien zawierać: dane właściciela mieszkania, dane pełnomocnika oraz podstawowe dane adresowe zakupionego mieszkania.

Oceń artykuł:

Pełnomocnictwo do odbioru mieszkania | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 37 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google