Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania? | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Jakie elementy powinniśmy sprawdzić przed kupnem mieszkania? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie elementy powinniśmy sprawdzić przed kupnem mieszkania.

Bez względu na to, czy planujemy zakup lokalu z rynku wtórnego, czy może wprost od dewelopera - decyzję tę należy dokładnie przemyśleć. Wiele kwestii, na które w pierwszym odruchu nie zwracamy uwagi, ma ogromne znaczenie i może zaważyć na decyzji. Co zatem warto sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Hipoteka

W przypadku lokali z rynku pierwotnego kwestia ta jest mniej istotna. Znajdziemy bowiem zapewne wpis w hipotece, jednak jest to normalna praktyka: zabudowania są bowiem zabezpieczeniem kredytu dewelopera. Wpis ten zniknie wraz z przeniesieniem własności budynku na nas.

Jednak kupno domu lub mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością dokładnego sprawdzenia księgi wieczystej. Warto sprawdzić, czy dany lokal nie jest w żaden sposób obciążony przez poprzednich właścicieli.

Zaległości w opłatach

Podobnie jak w przypadku księgi wieczystej, również jeśli chodzi o opłaty - kwestia ewentualnych zaległości dotyczy jedynie lokali z rynku wtórnego. Nim zostanie przeprowadzony odbiór domu, warto upewnić się, że poprzedni właściciel nie zalegał np. z opłatami z tytułu podatków lub (w przypadku mieszkań) z czynszem.

Kwestią wyjątkowo istotną jest przeniesienie własności liczników, a także podpisanie własnych umów z dostawcami mediów - jednak jest to kwestia, którą załatwia się już po przeniesieniu własności lokalu.

Informacje o deweloperze

Wiemy już, co warto sprawdzić w przypadku zakupu lokalu na rynku wtórnym. Jednak jak wygląda sytuacja w przypadku kupna domu bądź mieszkania od dewelopera? W tym przypadku, jak wspominaliśmy, z pewnością warto zajrzeć do księgi wieczystej. Można tam znaleźć informację m.in. o własności gruntu czy o uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia budowlanego.

Jednak oprócz tego, warto rzucić okiem na KRS, gdzie znajdują się informacje o deweloperze. Istotne z punktu widzenia potencjalnego nabywcy jest to, czy firma nie znajduje się w stanie likwidacji - w takiej sytuacji nie może ona bowiem stanowić strony umowy sprzedaży lokalu bądź domu mieszkalnego.

Oceń artykuł:

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania? | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 15 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?


Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google