O co pytać przy kupnie mieszkania

O co pytać przy kupnie mieszkania | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do O co warto zapytać sprzedającego przed kupnem mieszkania? Na co zwracać uwagę podczas oględzin nieruchomości? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi.

W poniższym artykule wyjaśniamy, o co warto zapytać sprzedającego przed kupnem mieszkania.

Jesteś na etapie zakupu mieszkania i ekscytacja miesza się u Ciebie z obawami, że sobie z tym nie poradzisz. Nie martw się! Wiele osób, które zaczyna taką przygodę, ma wątpliwości. Aby Ci pomóc, stworzyliśmy poradnik, który podpowie Ci, na co zwracać uwagę podczas oględzin.

Kupno mieszkania – pierwsze zagadnienia

Pierwszą rzeczą, nad którą musisz się zastanowić, zanim w ogóle przejdziesz do oględzin konkretnych lokali, to fakt czy chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ czynnik ten wpływa na cenę, dostępność, lokalizację i wiele innych kwestii, które mogą okazać się kluczowe. Kiedy ten aspekt jest już za Tobą, możesz przejść do sprawdzania ogłoszeń.

Zastanów się nad tym:

  • Jaki metraż i rozkład mieszkań jest dla Ciebie najlepszy?
  • Jaki typ budynku interesuje Cię najbardziej?
  • Czy mieszkanie może być do remontu, czy chcesz wprowadzić się od razu?
  • Jaki budżet możesz przeznaczyć na zakup nieruchomości oraz remont?
  • Jakie dodatkowe aspekty są dla Ciebie ważne (np. miejsce parkingowe, rowerownia, piwnica, komórka lokatorska)?

Kiedy już się zdecydujesz na konkretny typ, a później wybierzesz kilka lokali, które chcesz poznać lepiej, możesz przejść do dogłębnej analizy.

O co pytać podczas oględzin?

W pierwszej kolejności zapytaj właściciela o najbliższe otoczenie lokalu, ale także o infrastrukturę np. komunikację miejską, sklepy w pobliżu, przedszkola, itd. Jeżeli wybierasz mieszkanie z rynku wtórnego, koniecznie zatrzymaj się też na chwilę przy najbliższym otoczeniu, czyli sąsiadach. Jeżeli np. jesteś osobą, która lubi organizować imprezy w swoim lokum, a w Twoim bloku 90% osób to seniorzy bądź rodziny z dziećmi, może być Wam trudno się porozumieć. Druga ważna kwestia to wysokość opłat.

Szacowane przez dostawców opłaty często nie są zgodne z faktycznym stanem opłat, więc najlepiej dopytać o to osoby, które rzeczywiście mieszkały w danym lokalu. Pamiętaj także, aby zapytać o wszelkie zmiany dokonywane w ostatnim czasie w mieszkaniu, ponieważ może okazać się, że instalacja nie była wymieniana od kilkudziesięciu lat, więc niebawem może tego wymagać. Spróbuj także pozyskać informacje o wszelkich problematycznych kwestiach, np. bliskości zsypu na śmieci czy głośnej windzie, którą słychać w mieszkaniu.

Teraz już wiesz, o co pytać w pierwszej kolejności podczas zakupu mieszkania! Mamy nadzieję, że proces ten przebiegnie sprawnie i z korzyścią dla Ciebie.

Oceń artykuł:

O co pytać przy kupnie mieszkania | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?


Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google