Formalności po zakupie mieszkania urząd miasta

Formalności po zakupie mieszkania urząd miasta | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Chcesz dowiedzieć się, jakie są najważniejsze formalności, jakie musimy dopełnić po zakupie mieszkania? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi.

W poniższym artykule wyjaśniamy, o jakich formalnościach po kupnie mieszkania musimy pamiętać.

Najważniejsze formalności po zakupie nieruchomości

Należy pamiętać, że przeniesienie własności nie kończy formalności związanych z procesem zakupu nieruchomości. Nowy właściciel po dopięciu transakcji będzie jeszcze musiał zgłosić lokal do urzędu skarbowego. Nabycie domu bądź mieszkanie niesie ze sobą obowiązek podatkowy. W przypadku kupna nieruchomości na rynku wtórnym trzeba się liczyć z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. PCC wynosi 2% wartości danego lokalu, a jego płatność odbywa się zwykle już w kancelarii notarialnej przy zawieraniu umowy. Z kolei przy zakupie mieszkania od dewelopera zamiast PCC, pojawia się podatek VAT w wysokości 8% przy metrażu poniżej 150 metrów kwadratowych, albo 23% powyżej wspomnianego metrażu.

Co więcej, osoby korzystające z finansowania za pomocą kredytu hipotecznego do ustanowienia hipoteki muszą złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 i opłacić stosowany podatek, tj. 0,1% od wysokości hipoteki w przypadku hipoteki zwykłej, albo 19 złotych przy hipotece kaucyjnej.

Formalności po zakupie mieszkania urząd miasta

Po zakupie mieszkania należy jeszcze zgłosić to do odpowiedniego urzędu miasta bądź gminy w zależności od lokalizacji lokalu. Ma to na celu wyliczenie właściwego podatku od tejże nieruchomości. Takie zgłoszenie wymaga uzupełnienia formularza IN-1 o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Druk ten dostępny jest w formie papierowej w każdym urzędzie miasta. Po dopełnieniu formalności urząd prześle nam informacje o wysokości podatku od nieruchomości drogą pocztową. Wspomniana kwota będzie płatna w jednej bądź czterech ratach w zależności od jej ustalonej wysokości – przy podatku poniżej 100 złotych wymagana jest jedna rata. Wyjątkiem od zgłaszania w urzędzie miasta jest zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, kiedy to deweloper sam w roku nabycia jego lokalu, opłaca taki podatek z góry za cały rok.

Dopiero potem rozlicza się z nabywcą proporcjonalnie za czas po podpisaniu umowy przeniesienia własności. Po uregulowaniu tej kwestii, właścicielowi zostanie jeszcze podpisanie umów z dostawcami na poszczególne media (typu prąd, gaz, Internet) i w końcu spokojnie będzie mógł się on cieszyć swoim wymarzonym domem, bądź mieszkaniem!

Oceń artykuł:

Formalności po zakupie mieszkania urząd miasta | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 60 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?


Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google