Inwestor a deweloper

Relacja inwestor a deweloper - informacje |795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Jeśli zastanawiasz się, czym kierować się podczas wyboru dewelopera, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w relacji inwestor a deweloper. Polecamy lekturę!

Poniżej przedstawiamy informację związaną z relacją inwestor a deweloper.

Wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem mieszkania, często musi borykać się z nomenklaturą stosowana w branży nieruchomości. Jedną z mylących kwestii jest rozdzielenie deweloperów od inwestorów. Kim są te dwa podmioty?

Od kogo właściwie kupuje się mieszkanie na rynku pierwotnym? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Kim jest deweloper?

Deweloper to przedsiębiorca, którego działania polegają na realizacji budynków mieszkalnych lub komercyjnych, które w dalszej kolejności będą przeznaczone na wynajem, bądź na sprzedaż. To najprostsza definicja tego pojęcia.

Zadaniem dewelopera jest sprawdzanie i nadzorowanie całego procesu inwestycyjnego, który zaczyna się na etapie projektu, a kończy na sprzedaży.

Inwestor - definicja

Jeśli chodzi o inwestorów, to najczęściej deweloper jest też osobą, która wykłada pieniądze na daną inwestycję, czyli jest inwestorem. Fakt, że te dwa stanowiska zazębiają się ze sobą, wynika z tego, że najczęściej deweloperami zostają osoby, które mają jakąś pulę pieniędzy i chcą przeznaczyć je na handel nieruchomościami. Zadaniem inwestora jest odebranie budynku i uiszczenie zapłaty wykonawcy.

Jakie zadania ma generalny wykonawca?

Właśnie, warto jeszcze pamiętać, że na placu budowy obecny będzie także generalny wykonawca, czyli firma, która jest odpowiedzialna za wszelkie prace budowlane. Jego rola zaczyna się na przygotowaniu i zabezpieczeniu terenu, a kończy na przystosowaniu już wystawionego budynku do użytku.

Czy deweloper może być inwestorem i/lub generalnym wykonawcą?

Co ciekawe, jeden przedsiębiorca może być deweloperem, inwestorem i generalnym wykonawcą przy danym projekcie. Właściwie taka sytuacja zdarza się dość często. Czy to źle? Zdecydowanie nie! Z perspektywy klienta jest to bardzo dobra sytuacja, ponieważ jedna firma odpowiada za procesy przygotowania, zbudowania, sprzedaży i finansowania nieruchomości, a to znacząco ułatwia sprawdzenie wiarygodności. Dodatkowo deweloperzy, którzy mają także na swoich barkach dwie pozostałe funkcje, to przeważnie firmy, które świetnie znają rynek nieruchomości. Najczęściej są to przedsiębiorstwa z tradycjami, które „zęby zjadły” na stawianiu różnorodnych budynków, a ich rozległa wiedza i wieloletnia praktyka, to większe poczucie bezpieczeństwa dla kupującego. Zwykle to, że jedna firma pełni trzy funkcje, znacząco wpływa na czas wykonania (np. wykonawca nie musi czekać kilku tygodni na dewelopera, który oceni postęp prac), a także na cenę konkretnych nieruchomości.

Jak więc widzisz, warto znać wszystkie te terminy i dokładnie określić firmy, które się pod nimi kryją, bo może mieć to znaczący wpływ na Twoją decyzję o zakupie nieruchomości.

Oceń artykuł:

Relacja inwestor a deweloper - informacje |795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 31 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy audycie nieruchomości?


Potrzebujesz pomocy przy audycie nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google