Normy odchyłek w budownictwie

Normy odchyłek w budownictwie | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Chcesz poznać normy odchyłek w budownictwie? Zastanawiasz się dlaczego trzeba ich przestrzegać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź.

W poniższym artykule tłumaczymy, na czym polegają odchyłki i jakie są normy odchyłek w budownictwie.

Czym są odchyłki? Jak je sprawdzić i gdzie szukać informacji o normach - to częste pytania naszych klientów. W naszej firmie staramy się na bieżąco aktualizować wiedzę dotyczącą norm budowlanych i chętnie przekazujemy ją też dalej. 

Normy odchyłek w budownictwie

Normy odchyłek, jakie dopuszczalne są w budownictwie możemy znaleźć w dokumencie PN-B-10110 z 2005 roku. Zgromadzone tam informacje opisują także w jaki sposób powinny być wykonane tynki gipsowe, które kładzione są mechanicznie. Co więcej, wspomniana norma wskazuje również wytyczne związane ze sprawdzaniem odchyłek. Do ich weryfikacji niezbędne są takie narzędzia, jak poziomnica, szczelinomierz i kątownik. Należy pamiętać, że oceny dokonuje się w świetle dziennym. Otóż dopuszczane odchyłki to:

  • odchylenie powierzchni tynku od płaszczyzny i krawędzi od linii prostej nie może być większe niż 5 mm w liczbie nie większej niż trzy na całej długości łaty kontrolnej, która ma 2 metry;
  • przy kątach prostych jest 4mm na jeden metr;
  • odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku pionowego – nie może przekroczyć 4 mm na długość 1 metra, a także 8 mm na całej powierzchni, która ograniczona jest przegrodami pionowymi;
  • podstawowe odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku pionowego – dopuszcza się do 3 mm na długości 1 metra, a także nie więcej niż 6 mm przy pomieszczeniach o wysokości do 3,5 metra, a także nie więcej niż 8 mm w lokalach o wysokości powyżej 3,5 m.

Nie można, jednak zapomnieć iż do innych typów tynku stosuje się odmienne normy i tak dla przykładu tynków trzeciej kategorii regulowane są przez normę PN-B-10100.

Konsekwencje braku zachowania odpowiednich kątów i pionów

Brak zachowanie kątów, a także pionów bądź poziomów znacząco wpływa na wzrost kosztów remontu, a także przyczynia się do problemów w aranżacji pomieszczeń. Brak liniowości jest bardzo problematyczny przy kładzeniu paneli, okładziny podłogowej czy płytek. Obok kwestii technicznej wpływa też często na aspekt wizualny. Niewłaściwie wykonane kąty są naprawdę poważną nieprawidłowością zwłaszcza w kuchni, jak i łazience, gdyż te pomieszczenia są zwykle planowane co do milimetra oraz mieszczą konkretne sprzęty – prysznic, pralkę czy zmywarkę. Przy krzywych ścianach i kątach niemożliwe jest optymalne rozlokowanie mebli i AGD. Dlatego też już na etapie przeglądu technicznego mieszkania bądź domu należy skrupulatnie zweryfikować wszelkie płaszczyzny i kąty.

Oceń artykuł:

Normy odchyłek w budownictwie | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 451 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google