Jakie dokumenty przy kupnie starego domu

Jakie dokumenty przy kupnie starego domu | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Jakie dokumenty przygotować podczas kupna starego domu? Jak zweryfikować stan techniczny starego domu przed jego zakupem? Przeczytaj artykuł.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty przygotować podczas kupna starego domu.

Weryfikacja starego domu przed zakupem

Przed nabyciem starego domu kupujący powinien sprawdzić kwestie techniczne, finansowe i prawne. Zachęcamy od skrupulatnej weryfikacji księgi wieczystej lokalu, którą można odszukać na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl. W KW, należy zwrócić szczególną uwagę na opis nieruchomości, właściciela, a także ewentualne służebności, obciążenia oraz roszczenia. Poza księgą trzeba też przeanalizować wypis z rejestru gruntów, mówiący o klasie gruntu i wskazujący numer ewidencyjny działki. Dodatkowo warto rzucić okiem na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który musi potwierdzać, że dany teren jest działką budowlaną. Co więcej, zawczasu polecamy, by poprosić właściciela domu o dokumenty z nim związane, o czym więcej przeczytasz w następnym akapicie. Ponadto poza dokumentacją prawną, niezbędne jest wykonanie audytu technicznego z fachowcem, który określi faktyczny stan nieruchomości i wypunktuje wszelkie istniejące nieprawidłowości.

Spisanie wad i usterek umożliwi renegocjowanie ceny ze sprzedającym oraz uświadomi nabywcy autentyczny stan domu.

Jakie dokumenty przy kupnie starego domu?

Przed zawarciem umowy sprzedaży starego domu należy poprosić o wgląd w dokumenty. Do najważniejszej dokumentacji zaliczamy: pozwolenie na budowę z decyzją o pozwoleniu na użytkowanie, projekt budowlany z podpisem kierownika budowy, a także dokumenty dotyczące instalacji elektrycznej i sanitarnej. Niezwykle istotne są również protokoły z przeglądów instalacji gazowej i elektrycznej oraz przeglądów kominiarskich. W sytuacji braku, któregoś z opisanych dokumentów, powinniśmy udać się do stosownego urzędu i wystąpić z wnioskiem o wydanie duplikatu.

Chcąc rzetelnie przeanalizować wymienioną dokumentację, warto zlecić to specjaliście, który sczyta całość i odniesie się do najistotniejszych tematów. Ostrzeże również kupującego przed potencjalnym ryzykiem po stronie prawnej. To z kolei pomoże ochronić nasze interesy, a także umożliwi oszczędzenie sobie przykrych niespodzianek oraz stresu w przyszłości.

Oceń artykuł:

Jakie dokumenty przy kupnie starego domu | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 58 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?


Potrzebujesz pomocy prawnika od nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google