Ile kosztuje odbiór domu 2024

Ile kosztuje odbiór domu 2024 | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Jaki jest koszt wykonania odbioru domu przez inżyniera? Czy warto wykonać odbiór domu ze specjalistą? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jaki jest koszt wykonania odbioru domu przez inżyniera.

Budowa domu wiąże się nie tylko z koniecznością zadbania o kwestie techniczne, ale również zwróceniem bacznej uwagi na prawne aspekty budowy domu - czyli uzyskanie odpowiednich pozwoleń, a także wniesienie niezbędnych opłat.

Zwieńczeniem całego procesu jest odbiór domu, po którym można przejść do remontu i przeprowadzki!

Czym jest odbiór domu?

Kupno domu od dewelopera lub z rynku wtórnego pozwala niejako ominąć ten etap. Jednak jeśli budujemy własny dom, konieczne jest uzyskanie jego odbioru. Jest to dokument, na podstawie którego można zamieszkać w budynku. Aby było to możliwe - trzeba złożyć w odpowiednim urzędzie komplet dokumentów, na podstawie których inspektorat wyda odbiór, dzięki któremu będziemy mogli wprowadzić się do domu.

Ile kosztuje odbiór domu w 2024?

Z uzyskaniem odbioru domu wiąże się sporo opłat, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Choć przy ilości wydatków, jakie trzeba ponieść przy budowie, ta kwota wydaje się być niewielka - warto wziąć ją pod uwagę, planując budżet, bowiem mogą okazać się znacznym obciążeniem.

Choć odbiór jako taki, w rozumieniu uzyskania urzędowego dokumentu, nie jest związany z żadnymi kosztami, to istnieje szereg załączników, jakie należy uzyskać, aby złożyć dokumenty do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a ich wystawienie kosztuje. Aby móc wnioskować o możliwość użytkowania budynku, trzeba przedstawić m.in. protokół odbioru instalacji gazowej (jeśli takowa istnieje w budynku), protokół odbioru przyłączy kanalizacyjnych, atesty higieniczne szamba (jeśli dom nie został przyłączony do kanalizacji) i wiele innych.

Większość wymaganych dokumentów musi być wystawiona przez specjalistę, który pobiera opłatę za swoją pracę. Dokładna kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za poszczególne usługi, waha się w zależności od lokalizacji, a także wielu innych czynników. Zasadniczo można jednak przyjąć, że za większość potrzebnych dokumentów przyjdzie nam zapłacić od 1000 zł w górę za każdy z protokołów. To może oznaczać jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, by móc uzyskać odbiór domu.

Oceń artykuł:

Ile kosztuje odbiór domu 2024 | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 104 opinii.

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Potrzebujesz odbioru technicznego?

Zarezerwuj odbiór

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google