Kupno domu krok po kroku rynek wtórny

Kupno domu krok po kroku rynek wtórny | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do Chcesz dowiedzieć się, jak kupić krok po kroku dom na rynku wtórnym? Co powinniśmy sprawdzić przed kupnem domu? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak kupić krok po kroku dom na rynku wtórnym.

Kupujesz dom z rynku wtórnego? Musisz dobrze się na to przygotować! Jeśli zastanawiasz się, jakie kroki musisz podjąć już na początku procesu, mamy dla Ciebie poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Sprawdź stan prawny domu z rynku wtórnego

Pierwszym krokiem, który musi podjąć każda osoba zastanawiająca się nad zakupem nieruchomości z rynku wtórnego, jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Niestety, w przypadku tego typu domów, nierzadko zdarza się, że stan prawny jest nieuregulowany lub, co gorsza, ciążą na nim umowy, które mogą znacząco wpłynąć na komfort mieszkania. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, musisz dokładnie przeanalizować księgę wieczystą domu. Powie Ci ona m.in. kto, jest prawowitym właścicielem, a także, czy nieruchomość nie jest zadłużona lub, czy nie ciąży na niej żadna umowa dożywocia lub służebności.

Pamiętaj, że umowa dożywocia oznacza, że konkretna osoba może mieszkać w lokalu do końca życia, a co za tym idzie, kupisz dom z lokatorem. Istotne jest także, aby otrzymać od właściciela zaświadczenie o zameldowaniu, w którym widnieje, że w danym mieszkaniu nie jest zameldowana żadna osoba.

Oceń stan wewnętrzny i zewnętrzny nieruchomości z rynku wtórnego

Po sprawdzeniu stanu prawnego czas przejść do oceny stanu nieruchomości. Na początek musisz sprawdzić wszystko to, co jest na zewnątrz. Analizie powinny zostać poddane takie elementy jak: dach, system odprowadzania wody, fundamenty, elewacja, komin, ogrodzenie i ogólnie działka (np. czy nie leży w obszarze zalewowym).  Następnie zajmij się wnętrzem. Co Cię czeka?

Musisz sprawdzić m.in.:

  • stan wszystkich instalacji (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, wentylacyjnej, elektrycznej, grzewczej),
  • kondycję podłóg, sufitu oraz ścian (ślady po zalaniu, pęknięcia, robactwo, wilgoć, zagrzybienie itd.),
  • stan schodów (jeśli takie są w domu),
  • osadzenie okien i drzwi.

Jeśli to wszystko masz za sobą, możesz przejść do kolejnego kroku, czyli formalizowania sprzedaży.

Dopełnij ostateczne formalności

Jeżeli chcesz wziąć kredyt na mieszkanie, to odpowiedni moment, aby pójść do banku i rozpocząć procedurę. Możesz podpisać umowę rezerwacyjną lub przedwstępną, aby nie obawiać się, że ktoś zabierze Ci nieruchomość sprzed nosa.

Kiedy kwestię finansowania masz już ustaloną, czas na ostateczne podpisanie dokumentów. Umowa sprzedaży musi być podpisana w towarzystwie notariusza. Mimo tego, że procesem zajmuje się profesjonalista, sprawdzaj wszystkie zapisy, aby mieć pewność, że nigdzie nie zakradł się błąd, który w przyszłości może Cię wiele kosztować.

Zakup domu z rynku wtórnego to wymagający proces, ale z pewnością posiadanie własnego miejsca na ziemi Ci to zrekompensuje!

Oceń artykuł:

Kupno domu krok po kroku rynek wtórny | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 26 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy audycie nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google