Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku

Kupno mieszkania od dewelopera | 795 465 912

Zachęcamy do kontaktu!

zdjęcie do O czym pamiętać, kupując mieszkanie od dewelopera? Jak rozpocząć starania o zakup mieszkania? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź.

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku.

Kupno mieszkania od dewelopera jest jednym z częściej wybieranych sposobów na uzyskanie własnych czterech kątów. Jednak wiele osób nie ma z tym żadnego doświadczenia. Warto więc w kilku punktach wyjaśnić, jak wygląda proces kupowania takiego mieszkania krok po kroku.

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Pierwszym etapem jest zawsze uzyskanie środków na zakup mieszkania. Najlepszym sposobem jest obecnie kredyt mieszkaniowy – tym bardziej że już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy, które ułatwią jego uzyskanie. Przed rozpoczęciem starania się o pieniądze warto sprawdzić swoją zdolność kredytową i dostosować do niej wysokość pożyczanej kwoty. To bardzo ważne, ponieważ każda odmowa ze strony banku nieco pogarsza scoring kredytowy, co może utrudnić uzyskanie środków w przyszłości.

Od oferty deweloperskiej do umowy sprzedaży

Kiedy już mamy pewność, że bank raczej udzieli nam kredytu, można zacząć szukać mieszkania dla siebie. Należy wiedzieć, że zakup mieszkania od dewelopera to coś zupełnie innego, niż kupno działki, czy innej nieruchomości na rynku wtórnym. Tutaj obowiązuje ustawa deweloperska. Deweloper musi na żądanie zainteresowanych dostarczyć prospekt informacyjny, w którym zawarte są wszystkie dane i warunki ewentualnej umowy. Jeżeli zdecydujemy się na zakup, to prospekt staje się częścią umowy deweloperskiej. Finalna umowa sprzedaży podpisywana jest dopiero po ukończeniu mieszkania.

Odbiór gotowego mieszkania

Kolejnym etapem jest odbiór lokalu mieszkalnego. Związany jest on z oględzinami mieszkania, których celem jest wykrycie ewentualnych usterek i sprawdzenie, czy stan nieruchomości jest zgodny z podpisaną wcześniej umową. Jeżeli samemu nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dobrym pomysłem jest zaangażowanie w tym miejscu specjalisty.

Rękojmia dewelopera – co warto wiedzieć na ten temat?

Odbiór mieszkania i finalizacja zakupu to jeszcze nie koniec. Może zdarzyć się, że w czasie użytkowania mieszkania wyjdą na jaw jakieś ukryte wcześniej wady. W takiej sytuacji kupujący ma prawo zgłosić reklamację na podstawie rękojmi.

Zgodnie z prawem obowiązuje ona przez okres pięciu lat od daty zakupu.

Zakup mieszkania od dewelopera – podatek

Kupując mieszkanie od dewelopera, ominie nas konieczność opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (podatek PCC), gdyż pojawia się on w przypadku kupna nieruchomości na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym w celu ominięcia podwójnego opodatkowania, nabywca musi zapłacić tylko podatek VAT, który najczęściej wliczony jest przez dewelopera w cenę mieszkania.  Stawka podatku VAT wynosi 8 proc. i dotyczy mieszkań do 150 mkw oraz domów jednorodzinnych do 300 mkw. Przy większym metrażu podatek VAT wynosi 23% oraz w przypadku kupna lokalu niemieszkalnego np. garażu. Oprócz podatku VAT nabywca lokalu zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym musi zapłacić podatek od nieruchomości raz w roku, którego wysokość ustalana jest indywidualnie przez urząd miasta/gminy.

Kto płaci za notariusza przy zakupie mieszkania

Na rynku pierwotnym, pokrycie kosztów wynagrodzenia notariusza za sporządzenie aktu notarialnego zostaje podzielone na pół pomiędzy dewelopera a nabywcę. Wysokość taksy notarialnej zależna jest od ceny nieruchomości:

  • do 3000 zł - 100 zł;
  • powyżej 3000 zł do 10.000 zł - 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
  • powyżej 10.000 zł do 30.000 zł - 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł;
  • powyżej 30.000 zł do 60.000 zł - 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł;
  • powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł - 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł;
  • powyżej 1.000.000 zł do 2.000.000 zł - 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł;
  • powyżej 2.000.000 zł - 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, nie więcej jednak niż 10.000 zł.

Oceń artykuł:

Kupno mieszkania od dewelopera | 795 465 912
Średnia 5/5 na podstawie 20 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy audycie nieruchomości?

Ustawienia plików cookie

Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.

Polityka Prywatności Google