Zachęcamy do kontaktu!
W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ekspektatywa.
Ekspektatywa to jeden z ważniejszych okresów, jeśli chodzi o pojawianie się nowych nieruchomości. Chcesz wiedzieć, czym jest? Przeczytaj artykuł!
Ekspektatywa to okres przejściowy, w którym oczekuje się na ustanowienie odrębnej własności lokalu. Jest to okres między podpisaniem umowy o budowę lokalu a wyodrębnieniem mieszkania i wpisaniem go do księgi wieczystej.
Ekspektatywa posiada kilka niezwykle istotnych cech i są to:
Samo kupno ekspektatywy jest bardzo zbliżone do procesu kupowania nieruchomości. Jest jednak podstawowa różnica, która rozdziela te kwestie, a mianowicie w przypadku ekspektatywy kupujesz roszczenia prawa, a nie prawo własności. Co więcej, w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, często można spotkać się z zapisem od dewelopera, który to zastrzega sobie obrót ekspektatywa.
Ekspektatywę możesz sprzedać, gdyż jest ona zbywalna. Jak tego dokonać? Odbywa się to z udziałem kancelarii notarialnej, ponieważ sprzedaż musi odbyć się w formie aktu notarialnego. Warto też pamiętać, że jest ona traktowana w kategoriach prawa majątkowego, więc ma znaczący wpływ na opłacane podatki. Sprzedaż ekspektatywy jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1% oraz dochód ze sprzedaży jest opodatkowane standardową skalą podatkową.
Dlaczego ekspektatywa jest ważna z perspektywy osoby, która kupuje daną nieruchomość? Dokument ten umożliwia domaganie się od dewelopera swoich należności w sytuacji, gdyby nie wywiązywał się ze swoich obowiązków lub okazał się bankrutem. Jest to więc niezwykle ważne, ponieważ chroni Cię, jako nabywcę przed stratą oszczędności życia! Pamiętaj jednak, że sama ekspektatywa nie uchroni Cię przed nieuczciwością. Zanim zdecydujesz się na zakup danego lokalu, sprawdź, czy:
Jest to istotne, gdyż, tylko gdy te warunki zostaną spełnione, będzie można utworzyć odrębną własność lokalu.
Oceń artykuł:
Ustawienia plików cookie
Państwa dane osobowe mogą być używane do personalizacji reklam.